Zdenka Zubeková

rodená Hubčíková

 sa narodila v malebnej oravskej obci, pod Chočskými vrchmi , v Malatinej

Už od útleho detstva prejavila spevácku a hudobnú muzikálnosť. Rodičia pôsobiaci v malatinskom folklórnom súbore ju viedli k hudbe a Slovenským ľudovým tradíciám ktoré hlboko ovplyvnil Doc. Ing. Viliam Ján Gruska https://viliamjangruska.sk . Bola členkou folklórnej skupiny z Malatinej a pôsobila aj v malatinskom detskom folklórnom súbore Skalka ako sólistka a primáška . Naučila sa hrať na husliach, ktoré zdedila po prastarom otcovi, ktorý si ich so sebou priniesol z Francúzska.

Ku Zdenkinmu koníčku patril neodmysliteľne aj vzťah k drevu. Rozhodla sa pre štúdium stavby sláčikových hudobných nástrojov na Strednej priemyselnej škole

drevárskej vo Zvolene, kde ju v prvom ročníku štúdia učil výrobe tradičných 

slovenských dychových nástrojov ako fujara, šesť dierková píšťala, píšťala koncovka či dvojačka vynikajúci výrobca fujár Dušan Holík. Pod vedením majstra husliara Jána Nemčeka sa počas nasledujúcich troch rokov, naučila postaviť tri modely huslí.

 Po ukončení štúdia si doma zriadila vlastnú dielňu. Vďaka vtedajšiemu riaditeľovi Leonardovi Vajdulákovi, ktorý je hlavným zakladateľom a  usporiadateľom medzinárodnej husliarskej súťaže Violino Arvenzis v Dolnom Kubíne https://www.violinoarvenzis.eu,  uplatnila  svoje znalosti na ZUŠ P. M. Bohúňa v Dolnom Kubíne, kde sa starala o údržbu školských sláčikových nástrojov. 

Podarilo sa jej nastúpiť k Českému majstrovi husliarovi Tomášovi Plhalovi vtedy pôsobiacom v Bratislave. 

Zdenka u neho postavila model Giuseppe Guarneri del Gesu a naučila sa zaujímavú techniku lakovania. Následne sa zamestnala v Bratislavskej manufaktúre na výrobu sláčikových hudobných nástrojov S.V.S. Tonewoods na post lakýrnik huslí, kde nalakovala nespočetné množstvo huslí.

Keďsi že pocítila potrebu si rozšíriť svoje znalosti v rámci husliarstva, odcestovala do Anglického Newark on Trent, kde sídli svetovo uznávaná husliarska škola https://www.facebook.com/NewarkSchoolOfViolinMaking/ . Pre veľký záujem nových študentov dostala príležitosť študovať až od budúceho školského roka. Vtedajší študent tejto školy Igor Przybylo ju skontaktoval so svojim kanadským priateľom v Londýne. V tej dobe ponúkali zamestnanie v oblasti opráv a reštaurovania sláčikov. Po dohovore s direktormi Robinom Hamiltonom a Richardom Whitom sa Zdenka zamestnala na takmer štyri roky v dielni na Mortimer Street u najstaršieho obchodného dílera sláčikových hudobných nástrojov v Londýne s názvom J. P. Guivier www.guivier.com. Počas práce tu nazbierala nesmierne vzácne skúsenosti od svojich anglických kolegov-tútorov Christophera Thorpa www.christopherthorpviolin.com , Jamesa Hawkinsa www.jhawkinsviolins.co.uk a Johna Larkmana www.larkmanviolins.com v oblasti opráv a reštaurovania huslí, ale najmä sláčikov, kde jej svoje znalosti predal Kanaďan Ian McWilliams www.crawfordinstruments.org. Zdenka opravovala a reštaurovala množstvo prekrásnych sláčikov. Spomenúť treba Eugene Sartory, Joseph Arthur Vigneron, Louis Morizot, Hernich Knopf, alebo rodina Hillovcov. Medzi jej zákazníkov patril Nigel Kennedy, Dimitar Burov, Eleonor Wilkinson aj mnohí ďalší hudobníci prestížnych Londýnskych orchestrov.

Zdenka mala možnosť nahliadnuť k množstvu Anglických nástrojov ako John Johnson, Richard Duke, Benjamin Banks, Nemecký Jacob Steiner a nechýbali medzi nimi ani najvzácnejšie nástroje ako Antonio Stradivári, Giusepe Guarneri

 či Domenico Montagnana.

Zdenka v súčasnosti pôsobí na Slovensku a pri návšteve ju zastihnete v jej novom ateliéry v obci Malatiná.

Na stránkach Facebook www.facebook.com/husliarkazubekova/ možete nahliadnuť do rozsiahlej kolekcie fotografií výroby, opráv a reštaurovania sláčikov a huslí.